Oslobodenie obce Važec

Oslobodenia Važca - 29. január 1945

29. január je pre Važec významným dňom. V tento deň vojská sovietskej červenej armády a vojská 1. čs. armádneho  zboru v Sovietskom Zväze pod vedením generála Ľudvika Svobodu oslobodil našu obec spod nadvlády fašizmu. Tieto posledné januárove dni každoročne patria spomienke na ťažké chvíle i hrdinstvo našich osloboditeľov v národnooslobodzovacom boji. V dnešnej dobe si nevieme už predstaviť koľko utrpenia, koľko ľudských životov sa skrýva za touto spomienkou.

Dnes sme vďační vojakom a dôstojníkom i všetkým, ktorí s nasadenímvlastného života bojovali za slobodu a mierové usporiadanie sveta. Sme vďační hlavne priamym účastníkom týchto bojov a padlým bojovým druhom, pretože svojim odhodlaním zažli plamienok nádeje na spravodlivejšiu budúcnosť pre našu obec, krajinu a ich občanov.Preukazali vieru v trvalé ľudské hodnoty, ale i solidaritu a priateľstvo s ostatnými národmi, keď spoločne vo veľkej protihitlerovskej koalícii prinútili fašizmus kapitulovať.

Obec Važec, ktorá v minulosti mala vyše 3000 obyvateyľov s čisto slovenským obyvateľstvom bola vždy nadchnutá duchom Slovenska a bola pilierom pokrokových prúdov v hornom Liptove.

V roku 1944 sa zapojilo do odbojovej činnosti v podstate všetko obyvateľstvo obce až na veľmi malé výnimky. V kritických januárových dňoch r. 1945 bolo v horách už stovky našich ľudí. Svedčia o tom mnohé dokumenty a záznamy z toho obdobia. Občania podporovali, informovali a zásobovali partizánske oddiely najmä potravinami, šastvom, zdravotníckym materiálom a zbraňami. Oslobodenie obce očakávali rozporuplne. Jedni sa tešili, iní prežívali určité obavy, ale radosť došla pre všetkých pri oslobodení obce 29. januára 1945. Obyvateľstvo privítalo osloboditeľov a hneď sa zapojilo do aktívnej pomoci bojujúcim vojskám. To ako došlo k oslobodeniu obce je zachytené v obecnej kronike, ako aj vo vydaných brožúrach, či literárnych dielach.

V krátkosti Vás chcem informovať, ako k oslobodeniu našej obce došlo:

... v blízkosti obce nad cintorínom sa tretí útočný prápor prvej čs. brigády, ktorý po oslobodení Štrby dostal za úlohu pokračovať v útoku sa dostal do paľby fašistických mínometov. Tento útok zo strany fašistov nebol očakávaný a bol prekvapujúci. Pri tomto útoku bol smrteľne zranený veliteľ praporu škpt. Ľudovít Engel, ďalej jeden neznámy dôstojník ČA a šalších 16 príslušníkov čs. zahraničnej armády. Stalo sa ihneď po prijatom hlásení a situácii v obci, ktoré podal veliteľovi praporu náš občan, vojak Daniel Ilavský z Čierneho.

Tento bol vyslaný veliteľom praporu na prieskum do obce a bol menovaný, ako veliteľ prieskumného družstva, keďže veľmi dobre poznal priestor okolo obce a nakoniec aj samotnú obec. Celú situáciu zachránila prieskumná rota na čele s veliteľom ppor. Ivanom Hundom guľometnou paľbou od Vŕškov, čím vniesla zmatok od fašistických radov. Fašisti po tomto prepade urýchlene vyprázdnili dedinu. Podarilo sa im ešte zničiť železničný most v Petrovskej a most v obci cez Váh na hlavnej ceste.

Važec bol oslobodený 29. januára 1945 o 23:00 hodine.

Hrdinské činy osloboditeľov našej obce zostanú navždy zapísané v jej histórii i v mysliach každého z nás, ako odporu proti vojne, násiliu, budúcnosť našej obce a našej krásnej vlasti a ich obyvateľov, ako symbol boja za svojbytnosť....

Vladimír Šípka

predseda ZO SZPB