Výstava Veroniky Kočárikovej v Dome Jana Hálu

trvanie výstavy: 20. mája - 14. júla 2024
otváracie hodiny:
do 14. 6. po dohode na čísle 0915 266 106
od 15. 6. do 14. 7. 2024 - štvrtok, piatok, sobota od 10.00 do 15.00 hod.

Výstava "Nielen šaty robia človeka" Veroniky Kočárikovej reflexívne osvetľuje súčasnú spoločnosť, v ktorej sa hrubá a vulgárna komunikácia stala bežnou praxou. Vystavené dielo je umeleckou textilnou inštaláciou, ktorá zobrazuje život mladej ženy prostredníctvom kusov oblečenia. Práve tie sa stávajú symbolmi jej identity, zobrazujúc jej slabosti a starosti, ako aj silu a odhodlanie pokračovať ďalej.

Téma očisty a preprania ideálov a hodnôt spoločnosti je zosilnená prostredníctvom opakujúceho sa motívu prania a sušenia oblečenia, ktorý symbolizuje hľadanie nového začiatku. Výstava vyzýva návštevníkov k zamysleniu nad ich vlastným spôsobom komunikácie a interakcie s okolím a k hlbšiemu premýšľaniu o hodnotách, ktoré ich definujú. Sú naše skutky ovládané hnevom alebo dobrým úmyslom?

Táto inštalácia pozýva diváka na intenzívnu introspekciu a otvára priestor na dialóg o dôležitých témach ako je slušná komunikácia, identita človeka v rozpoltenej dobe a váha našej vlastnej hodnoty.

---------------------------------------------------------------
Veja Kočárik je odevná dizajnérka a textilná umelkyňa pôvodom z Radošoviec na Záhorí, momentálne aktívna v Bratislave. Po absolvovaní štúdia odevného dizajnu na akadémii v Kodani a magisterskom štúdiu na Národnej akadémii umení v Osle, založila v roku 2015 vlastné odevné štúdio "Veja Kocarik". Svoj talent a kreativitu prezentovala prostredníctvom spolupráce s viacerými domácimi aj zahraničnými značkami ako Mile, Nehera, Zadig et Voltaire, či Fantini of Denmark.

Jej práca sa vyznačuje udržateľnými postupmi a remeselnými technikami, čo ju spája s tradíciou a zároveň oslavuje modernosť. Sústredí sa nielen na tvorbu, ale aj na propagáciu slovenského dizajnu a textilného umenia v zahraničí. Prostredníctvom vlastného podcastu "It Blooms" a účasti na medzinárodných výstavách a týždňoch módy sa angažuje v diskusiách o kultúrno-spoločenských témach a posilňuje viditeľnosť slovenských tvorcov vo svetovom meradle. Jej práca nesie hlboké porozumenie etnografickým praktikám, čo je viditeľné v jej dizajnoch, ktoré boli ocenené a prezentované na viacerých prestížnych podujatiach ako Oslo Runway alebo Copenhagen Fashion Week.

Dátum vloženia: 20. 5. 2024 7:34
Dátum poslednej aktualizácie: 20. 5. 2024 7:40