Obec Važec
Važec

Systém pomoci v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine

vlajka

OU LM odbor krízového riadenia, v súvislosti so situáciou na Ukrajine a s poskytovaním dočasného útočiska (ubytovania) štátnym občanom Ukrajiny a ich rodinným príslušníkom žiada poskytovateľov ubytovania o povinnosť oznamovať aktuálnu informáciu o počte ubytovaných odídencov na Obecnom úrade Važec.

Ukrajina - základné informácie

https://www.zmos.sk/system-pomoci-v-suvislosti-s-vojenskym-konfliktom-na-ukrajine--oznam/mid/405616/.html?fbclid=IwAR1Rv9JWpVcukD9JoHcnw5ox2jPqWpAxOH8x8a-fGhEZ9kqsfaCxCEdTJHY#m_405616

Vojnoví utečenci z Ukrajiny majú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť

https://www.zmos.sk/vojnovi-utecenci-z-ukrajiny-maju-zabezpecenu-zdravotnu-starostlivost-oznam/mid/405616/.html#m_405616

MV SR zriadilo infolinky pre ukrajinsky hovoriace osoby

https://islovak.sk/%F0%9F%87%B8%F0%9F%87%B

Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine

https://www.vszp.sk/ukrajina/

Najčastejšie kladené otázky

(Informácia poskytnutá z Okresného úradu Žilina, odbor krízového riadenia ) :

Ak má štatút dočasného útočiska, môže s týmto štatútom cestovať do zahraničia napr. do štátov EÚ na 1-2 dni alebo 1 mesiac a potom sa vrátiť na Slovensko? Ak nie, ako má postupovať?

Áno, môže sa slobodne pohybovať.

Ak má štatút dočasného útočiska, môže si  vycestovať späť na Ukrajinu pre osobné veci a vrátiť sa na Slovensko bez toho, aby stratil  štatút  dočasného  útočiska, alebo po vycestovaní stráca štatút dočasného útočiska a musí po vrátení sa na Slovensko  celý proces absolvovať odznova?

Určite áno,  štatút slúži našim orgánom, aby mali prehľad a aby existoval mechanizmus ako sa o tohto človeka má štát postarať. Pri vstupe na Slovensko už nemusí absolvovať celý proces znovu, lebo už má pridelené tzv. „slovenské rodné číslo“

Ak má dočasné útočisko, ako je to sa  zdravotnou starostlivosťou napr. pri chronických chorobách alebo špeciálnych vyšetreniach, ktoré na Ukrajine  absolvoval pravidelne alebo mal absolvovať, ale z dôvodu vzniknutej situácie nemá možnosť? Má nárok na pravidelné vyšetrenia alebo iba na základné vyšetrenie (akútny stav)? Ako je to s predpisovaním liekov, ktoré na predpis lekára užíval pravidelne a vzniká potreba na ich doplnenie?

Štatútom získava nárok na zdravotnú starostlivosť, ako poistenec štátu (SR) napr. študent, vojak, dôchodca a pod..

Predpokladáme správne, ak má štatút dočasného útočiska majú jeho deti  nárok na návštevu ktoréhokoľvek školského zariadenia po splnení tam uvedených podmienok aj mimo obce, mesta  kde je reálne ubytovaný?  Samozrejme za predpokladu, že aj deti majú tento štatút.

Áno. Ministerstvo školstva pracuje nad začlenením detí do vyučovacieho procesu.

Môže si štatút dočasného útočiska vybaviť aj na cudzineckej polícii  mimo sídla  príslušného kraja, v ktorom si našiel dočasné útočisko? Príklad je ubytovaný v okrese SNV, ktorý spadá pod Košický kraj, môže si vybaviť štatút dočasného útočiska v Ružomberku?

Áno môže.

Ak si vybavuje štatút dočasného útočiska, či mu zoberú pas, ak áno na akú dobu a kedy mu ho vrátia?

Nie. Pas a žiadny osobný doklad sa nezadržiava. Zo štatútu dočasného útočiska mu nevyplývajú žiadne záväzky voči SR.

 

 

Dátum vloženia: 28. 2. 2022 14:34
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 3. 2022 10:57
Autor: Správca Adriana Ilavská

Komunálne služby

Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1
2 3 4 5
6 7 8
9 10 11 12
13 14 15
16 17 18 19
20 21 22
23 24 25 26
27 28 29
30 1 2 3

Návraty domov Ján Kováč

Nepoznaný Liptov

odkaz na stránku Liptov

píšu aj o nás

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obrazeg

App store

Mapa