Budovanie optickej siete v obci

spoločnosťou Slovak Telekom

... citované z vyjadrenia hovorcu spoločnosti...

Pre vybudovanie optickej siete v obci Važec sme sa rozhodli na základe viacerých faktorov, medzi nimi boli aj žiadosti obyvateľov, ktorí sa nás dopytovali po službách na našich predajných miestach. V rámci výstavby optickej FTTH siete budú pripájané všetky domy a ďalšie objekty v obci a rovnako bude ponechaná rezerva aj pre novú individuálnu bytovú výstavbu na všetky parcely, ktoré boli v čase vybavovania územného rozhodnutia rozparcelované a zapísané na katastri. Pred územným konaním boli trasy a ostatné doklady zverejnené stavebným úradom prostredníctvom verejnej vyhlášky v termínoch podľa platných zákonov Slovenskej republiky.

Je budovanie prípojky o domov bezplatné?

Vybudovanie pripojenia rodinného domu je pre obyvateľov obce bezplatné a náš dodávateľ ho realizuje v rámci prebiehajúcej výstavby, na základe súhlasu majiteľa nehnuteľnosti, pričom treba podotknúť, že podpisom súhlasu sa majiteľ nehnuteľnosti nijako nezaväzuje k využívaniu služieb Slovak Telekom v budúcnosti. Ak majiteľ nehnuteľnosti súhlas neudelí, ponechávame rezervu – prázdnu trubičku stočenú na hranici pozemku pre prípad, že sa majiteľ v budúcnosti rozhodne služby využívať.

Každá domácnosť je pripojená k optickej sieti samostatným optickým vláknom ukončeným v domácnosti optickou zásuvkou. Zákazníci môžu využívať ktorúkoľvek zo služieb pevnej optickej siete, či už samostatný optický Magio Internet, digitálnu Magio televíziu až pre 4 televízory, pevnú linku, alebo ich kombináciu v Chytrom balíku za zvýhodnenú cenu. Ak chcú využívať napríklad internet na viaceré zariadenia, optická sieť im dovedie signál do routra/modemu a cez Wi-Fi sa môže šíriť po dome.

resp. má sieť obmedzenia na množstvo prípojok?

V obci vybudujeme optickú sieť s kapacitou pre pripojenie všetkých domácnosti, firiem a organizácii v obci Važec. Rovnako ponecháme určitú rezervu pre možnosť rozšírenia siete v budúcnosti o nové IBV, nové firmy a pod.

Bude možné vybudovať prípojky aj neskôr? Resp. operatívne v rámci súčasných výkopov?  Ak áno, aký je postup, podmienky, kontakty?

Pri výstavbe sú prípojky budované bezplatne aj keď majiteľ nehnuteľnosti momentálne nemá záujem o pripojenie (napríklad ak má zmluvu u iného poskytovateľa s viazanosťou) a prejaví ho neskôr. O pripojenie a zriadenie služby môže každý zákazník požiadať osobne na našom zákazníckom mieste, telefonicky na bezplatnom čísle zákaznickej linky 0800 123 456, alebo si môže službu objednať jednoducho online na www.telekom.sk.

Prieskum záujmu a prvotné súhlasy riešila projekčná firma, pričom teraz súhlasy rieši už stavebník. Súhlasy sa zbierajú od obyvateľov (majiteľov pozemkov) postupne tak, ako napreduje výstavba po jednotlivých uliciach.  Obyvatelia teda v súčasnosti nemusia proaktívne robiť nič, stavebník si od nich súhlas vypýta v momente, keď sa bude mať realizovať daná ulica. K optickej sieti pripojí stavebník každého, kto o to bude mať záujem.

Prílohy

rozhodnutie