Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Súčastnosť DHZ

Súčastnosť DHZ

 

Od roku 2002 požiarny zbor pod názvom Obecný hasičský zbor (OHZ) obnovil svoju činnosť. Veliteľom sa stal Branislav Čipka a začínalo sa prakticky od nuly. Síce omladený, plný odhodlania, ale pomaly nebolo čo do ruky chytiť. Malinká Hasičská zbrojnica so staručkou technikou každým dňom ožívala a ľudia „hasiči“ ale i okoloidúci občania sa vždy snažili akokoľvek opraviť či inak zveľadiť budovu a hlavne techniku v nej, začo im patrí dodnes veľká vďaka.

Hasiči sa zúčastňovali na rôznych cvičeniach, školeniach, chodili po súťažiach a stále sa učili a zlepšovali.

Tvrdá práca postupne prinášala výsledky a hasiči sa domov čoraz častejšie vracali  s trofejou v ruke. Robili dobré meno Važcu a to nie len na súťažiach. Neraz boli privolaní k zásahu či už v katastri obce, ale i mimo neho. Neraz pomohli občanom a chránili aj to najvzácnejšie čo tu máme, našu prírodu. Rok 2007 sa stal jedným z nezabudnuteľných. Hlavne preto, že OHZ bol privolaný k veľkému požiaru v Liptovskom Hrádku v objekte Tatra Timber, kde sa aktívne podieľal  na likvidácii požiaru a účinne spolupracoval s profesionálnymi hasičmi z Liptovského Hrádku a Liptovského Mikuláša. Onedlho sa členovia OHZ zúčastnili na likvidácii požiaru v TANAPe. Za tento zásah bola OHZ Važec udelená pochvala profesionálnymi hasičmi z Popradu. Tento rok bol ďalej výnimočný aj tým, že OHZ Važec získal titul celkového víťaza okresnej hasičskej ligy.

Rok 2008, hasiči boli v obci čoraz populárnejší, každí mládenec chcel byť členom, každé dieťa reprezentovalo. Úspechy prichádzali každý víkend či v kategórii mužov, alebo zo strany kolektívu mladých hasičov. Druhý rok po sebe sa muži tešili z triumfu v okresnej Hasičskej lige.

Rok 2010 a splnený sen snáď každého dobrovoľného hasiča. Do obce sa presunuli stavebné stroje, čo znamenalo začiatok výstavby novej hasičskej zbrojnice. Technika konečne pokope, priestory spĺňajúce kritériá a ďalšie stmelenie kolektívu. Reprezentovať sa rozhodli aj naše ženy, ktorým sa v lige tiež veľmi darilo a z každej súťaže domov priniesli trofej. Popri športovej činnosti sa dobrovoľní hasiči aktívne zapájali aj do života v obci. Rôzne ukážky, exkurzie pre deti, pomoc pri organizácii podujatí v obci a hlavne nespočetné množstvo výjazdov či už k požiarom alebo iným udalostiam, pri ktorých boli potrební, a ktoré často krát zvládli aj bez prítomnosti profesionálnych kolegov.

Ústretovosť obecného úradu, ochota PsÚ Važec a PD Važec vždy pomôcť, podpora miestnych podnikateľov i sponzora, to všetko nám pomohlo dostať dnes už Dobrovoľný hasičský zbor obce Važec tam, kde je.

Byť pripravený kedykoľvek pomôcť. 

V súčastnosti DHZO Važec disponuje nasledovnou technikou:

CAS 32 Tatra T-815
CAS 32 Tatra T-148
Avia A31
prenosná požiarna striekačka PPS 12, PPS 15
súťažná striekačka s obsahom 2070cm
plávajúce čerpadlo
elektrocentrála 3 Kw

aj vďaka dotáciám z MvSR nastala obmena technického vybavenia DHZO.

 

                                                                          Pripravil : Rastislav Šeďo ml.

                                                                              veliteľ  DHZO Važec

                          

 

 

 

 


 

Poruchové služby

Plyn
0850 111 727
Elektrina
0850 111 468
0906 25 25 25
Voda
044/552 1992
0908 916 579
Verejné osvetlenie
044/5294 121
Rozhlas
044/5294 121
webygroup

Úvodná stránka